Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zaměstnanec: Placené volno u vedoucích na táboře

Podle Zákona č. 262/2006 Sb. § 203 odst. 2 písm. h) zákoníku práce má od roku 2021 zaměstnanec, který se účastní tábora jako vedoucí, atd., nárok na volno v délce nejvýše 3 týdny, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

§203 Jiné úkony v obecném zájmu
(2) Pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu zaměstnanci

h) k činnosti vedoucích táborů pro děti a mládež, jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, popřípadě středních zdravotnických pracovníků v táborech pro děti a mládež, a pro obdobné činnosti na sportovních soustředěních dětí a mládeže; přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však 3 týdny v kalendářním roce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, a za podmínky, že zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží. Podmínka soustavné a bezplatné práce se nevyžaduje, jde-li o tábory pro zdravotně postižené děti a mládež. Zaměstnanci přísluší za podmínek podle

… znění celého zákona např. zde

Podmínkou poskytnutí volna je skutečnost, že tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele a že zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží (v souvislosti s táborem, na který žádal o poskytnutí pracovního volna).

Zaměstnanec zažádá písemně o neplacené volno v délce až 3 týdnů, z toho o 1 týden s náhradou mzdy či platu ve výši průměrného výdělku.

Dohodnutou část z tohoto pracovního volna (1 týden) proplatí zaměstnavatel žadateli v běžném výplatním termínu.

Zákoník práce v § 350a stanoví, že týdnem se pro účely tohoto zákona rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů. Nejde tedy o kalendářní týden, a proto týden ve smyslu zákoníku práce může začínat kterýmkoli kalendářním dnem a skončí uplynutím následujících 6 po sobě jdoucích kalendářních dnů. Náhrada mzdy bude poskytnuta za směny, které do tohoto období připadají (u kratších pracovních úvazků to bude např. jen 1 směna, u plného pracovního úvazku zpravidla 5 směn).

Pro rok 2023 bude brána jako max. hranice průměrná mzda v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí roku 2022 ve výši 39 306,- Kč (viz. sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 426/2022 Sb.) Zaměstnavatel se může rozhodnout i pro poskytnutí náhrady mzdy přesahující tento zákonný nárok – tato nenároková část náhrady mzdy však zaměstnavateli nebude refundována ze strany OSSZ. Některé OSSZ mohou požadovat potvrzení o tom, že se zaměstnanec skutečně tábora zúčastnil.

Zaměstnavatel po vyplacení náhrady mzdy (platu) zaměstnanci podá na příslušnou OSSZ žádost o refundaci zákonem nárokovatelné náhrady. Zaměstnavatel může OSSZ žádat o refundaci nejpozději do 3 let od vyplacení náhrady mzdy zaměstnanci. Přiloží při tom doklad o vyplacení náhrady mzdy zaměstnanci a o splnění zákonných požadavků ze strany zaměstnance (toto potvrzuje původní žádost zaměstnance o neplacené volno).

V Nuggetu se generovat formulář nebude, lze ho vygenerovat na stránkách ČSSZ

Bližší informace přímo na stránkách ČSSZ najdete zde

Jak zadám toto volno do Nuggetu

  • použijte jednu ze mzdových složek 575 – 578
  • u této vybrané mzdové složky ve funkci Mzdy 2-7-1 Základní parametrický soubor, záložka Odměny a tarify zadáte 100% a placeno z průměru
    • jak nastavit 100% proplácení u mzdové složky 575-578 najdete zde
  • v číselníku mzdových složek (funkce Mzdy 2-4-1 a 2-4-2) si přejmenujete vámi vybranou mzdovou složku a poté korunovou mzdovou složku nakontujete (tedy MS 6575 – 6578)
    • návod na číselník mzdových složek najdete zde
  • v časovém fondu (funkce Mzdy 2-3-1) zadáte vámi vybranou mzdovou složku 575 – 578 (a počet hodin a dní)
  • pozor na výši proplacené náhrady k refundaci; max. 39 306,- Kč (39306 / 4,348 / 40 = 226,00 hodinový výdělek)