Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zaměstnanec, kalendáře: Vyrovnávací období (VO)

Nerovnoměrné rozvržení pracovní doby spočívá v tom, že stanovená týdenní, zkrácená stanovená týdenní nebo sjednaná kratší pracovní doba není rozvrhována na jednotlivé týdny rovnoměrně s tím, že průměrná týdenní pracovní doba za určité zaměstnavatelem zvolené vyrovnávací období v rámci zákonných limitů nesmí přesáhnout stanovenou týdenní, zkrácenou stanovenou týdenní nebo sjednanou kratší pracovní dobu.

Zaměstnanec tedy při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby může odpracovat v některých týdnech více hodin, než je jeho stanovená týdenní, zkrácená stanovená týdenní nebo sjednaná kratší pracovní doba, a v jiných týdnech naopak méně hodin, čímž se v průměru za stanovené období jeho pracovní doba „vyrovná“.

Vyrovnávací období určuje zaměstnavatel. Vyrovnávací období nemusí být určeno na samé hranici přípustnosti (26 týdnů, respektive 52 týdnů, pokud to bylo sjednáno v kolektivní smlouvě), ale záleží na provozních a organizačních potřebách zaměstnavatele – některým zaměstnavatelům tak může postačovat vyrovnávací období v délce například 4 týdnů.

Zdroj: https://ppropo.mpsv.cz/

Nastavení vyrovnávacího období

  • vyrovnávací období nastavíte jednou v aktualizaci konkrétního kalendáře určením délky VO v týdnech a začátku VO (= start)
  • vyrovnávací období již nebude nutné nastavovat po konci prvního VO, protože program nasadí pokračování VO sám a při prodlužování kalendáře přes tlačítko Prodloužit (v seznamu kalendářů) bude počítat se začátkem VO a dopočítá si ho pro následující rok sám
    • POZOR: pokud použijete tlačítko Nový záznam a otevřete kalendář na následující rok tímto způsobem, program nebude počítat s uloženým cyklem a ani začátkem VO
  • vyrovnávací období se pro každého zaměstnance stanoví na základě jednoduchého vzorce: úvazek (L4022/L4023) * délka VO
  • kontrolu směn u zaměstnanců provedete pomocí sestavy LZ802P Vyrovnávací období pro kalendář
    • každá vygenerovaná sestava ukazuje dané vyrovnávací období vč. datumu od – do (viz vzorová sestava níže)
  • pro vztah s dovolenou platí následující tabulka ročního pracovního fondu a znamená to, že v rámci všech vyrovnávacích období v rámci jednoho roku musíte dodržet roční pracovní fond dle níže uvedené tabulky (pro rok 2024):

Týdenní pracovní doba – pracovní režim
Zákonný týdenní úvazek Roční pracovní fond vč. svátků (celkem hodin za rok)Roční nárok dovolené zaměstnance v hodinách při ročním nárokuRoční nárok dovolené zaměstnance v hodinách při ročním nároku
    4 týdny5 týdnů
jednosměnný (základní)40 2096160200
dvousměnný38,75 2030,5155194
třísměnný a nepřetržitý37,5 1965150188
  • vyrovnávací období usnadní hlídání správného počtu směn v rámci stanoveného vyrovnávacího období
  • pro tuto kontrolu slouží sestava v PDF/CSV LZ802P Vyrovnávací období pro kalendář
    • sestavu vygenerujete na dvou místech:
      1. v aktualizaci kalendářů (seznam uložených kalendářů), kde můžete označit více kalendářů a stisknete tlačítko Kontrola v.o.
      2. v aktualizaci konkrétního kalendáře pomocí tlačítka Kontrola v.o.
  • jakákoliv změna, ať v hlavním kalendáři (v seznamu kalendářů) nebo v dočasné změně kalendáře v časovém fondu zaměstnance (funkce Mzdy 2-3-1) se projeví následně i v sestavě Vyrovnávací období pro kalendář

Vzhled sestavy Vyrovnávací období pro kalendář

Sestava v PDF:

Sestava v CSV:

Vyrovnávací období nastavíte v kalendáři ve funkci Mzdy 2-5. Bližší návod najdete zde.