Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zaměstnanec: Přehled E-neschopenek, NEMPRI a HZUPN

PŘEHLED E-NESCHOPENEK

Přehled e-neschopenek slouží pro stahování či zadávání nemocí, karantén/izolací, pracovních úrazů, které lékař posílá na příslušný portál pro e-neschopenky. Jak nastavit automatické stahování e-neschopenek zjistíte zde.

Pro stahování e-neschopenek je potřeba znát variabilní symbol na SP, mít plné přístupové údaje do datové schránky či mít zajištěné certifikáty, a to rovnou dva: komerční a šifrovací; příp. double certifikát, který obsahuje oba certifikáty v jednom. Důležité také je, aby datová schránka či certifikát byly domluvené s příslušnou sociální pojišťovnou.

Důležitá informace: pokud nemáte PN vygenerovanou v časovém fondu, nevygenerujete NEMPRI. A pokud chcete vygenerovat NEMPRI Na vyžádání ve funkci 10-10-4 Nárok na nemocenskou dávku, musíte mít alespoň začátek PN uloženou v časovém fondu. Jak vygenerovat NEMPRI, i když není řádek zelený, ale přesto chcete soubor odeslat, najdete níže v části NEMPRI – PŘÍLOHA K ŽÁDOSTI

Přehled e-neschopenek najdete ve funkci 2-3-11 Přehled e-neschopenek, ale doporučujeme pro snazší práci si vytvořit ikonu na Panelu nástrojů. Návod jak na to, najdete zde

  • Vysvětlení tlačítek a barev v přehledu e-neschopenek:

Datum posledního korektního stažení E-neschopenek:

Tlačítko stáhne ze serveru dpnnotifikace.csv a otevře ho. Uživatel má možnost se podívat, jaká data ze sociální pojišťovny přišla.
Tlačítko je viditelné pouze, když na serveru existuje chybový protokol z importu e-neschopenek a stáhne tento protokol. V protokolu je uveden důvod problému.

Chybné datum posledního korektního stažení E-Neschopenky: Stažené E-neschopenky se ukládají do souboru DPNnotifikace.csv na serveru v datové knihovně v podsložce IMPORT.
Pokud zpracování všech neschopenek proběhne v pořádku, obsah souboru se vymaže a nastaví se datum posledního korektního zpracování na dnešní den. Pokud ale program narazí na problém (událost, kterou neumí vyřešit, např. rodné číslo, které neexistuje; podání, kterému nerozumí, apod.), tak tento problém zapíše do Protokolu CHYBY_Z_NAHRANI_E_NESCH_datum.CSV (na serveru v datové knihovně ve složce IMPORT) a soubor se nevymaže a tudíž ani datum nezmění.
Pokud k nevyřešené události došlo nedávno, doporučujeme, aby se uživatel podíval do protokolů chyb a zajistil nápravu. V těchto případech je obvykle nutný ruční zásah do E-Neschopenky.
Jestliže k nevyřešené události došlo v minulosti, je nejlepší soubor DPNnotifikace.csv vymazat.

Popis sloupců:

Os.č. (Osobní číslo): Unikátní identifikátor zaměstnance.
Jméno: Jméno zaměstnance.
Středisko: Oddělení nebo pracoviště, ke kterému zaměstnanec patří.
Č. e-neschopenky: Číslo elektronické neschopenky od lékaře.
Zahájení: Datum, kdy začíná pracovní neschopnost (PN).
Trvání: Označení, zda bylo zasláno pokračování nemoci (N = nezadáno, A = zadáno).
Ukončení: Datum, kdy končí pracovní neschopnost (PN).
N (NEMPRI): Informace o tom, zda bylo vygenerovaná Příloha žádosti k nemoci (NEMPRI).
Hl. (Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti): Informace o tom, zda bylo vygenerováno Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti (HZUPN) na sociální pojišťovnu.
R (Ruční zadání PN): Označení, zda byla pracovní neschopnost ručně zadána (R) nebo byla stažena automaticky.
K/I/?: Symbol, který může být ve volném poli, pravděpodobně označuje nějaký stav nebo doplnění informace.

K = Karanténa
I = Izolace
? = Proběhla změna: nic / K, I nebo K, I / nic

Černý text: PN krátká, nespadající na ČSSZ
Zelený text: PN delší a spadající na ČSSZ (bude potřeba generovat NEMPRI a po skončení nemoci také HZUPN)

Hlásit nové E-neschopenky po spuštění programu: Pokud údaj označíte, program vám nahlásí při spuštění programu nově stáhnuté PN.
Znak   Pro ruční zadání PN
Znak Pro smazání ručně zadané PN (nelze tímto znakem mazat stažené PN, pouze ručně zadávané)

Horní část obrazovky

Filtr:

Filtr umožňuje nastavit kritéria pro zobrazení určitého seznamu v přehledu. To znamená, že můžete vybrat specifické podmínky, podle kterých chcete filtrovat data. Například můžete filtrovat podle data, jména, střediska nebo jiných atributů, které jsou v přehledu dostupné.

Třídění:

Třídění umožňuje nastavit kritéria pro zobrazení seznamu v přehledu tak, aby byly data zobrazena ve správném pořadí. Můžete například třídit podle abecedy, chronologicky podle data nebo podle číselných hodnot. Třídící kritéria vám umožňují organizovat data podle vašich preferencí, aby byla prezentace dat co nejúčinnější a nejpřehlednější.

Pravá část obrazovky

Filtr v pravé části tabulky:

Tento filtr umožňuje nastavit, jaké pracovní neschopnosti (PN) se vám mají zobrazit v tabulce a v jakém časovém období. Můžete specifikovat různé kritéria pro filtrování zobrazených dat.

Defaultní nastavení po otevření Přehledu je NEpřevzatné E-neschopenky

  • Neplatné věty: Tento filtr vám umožní zobrazit všechny pracovní neschopnosti, které jste označili jako neplatné (zneplatněné). Po označení věty jako neplatné v detailu pracovní neschopnosti zmizí, ale pomocí tohoto filtru si je můžete znovu zobrazit.
  • Delší než 14 dní: Pracovní neschopnosti, které trvají déle než 14 dní, budou v tabulce zobrazeny zeleně. To znamená, že všechny řádky s zeleným zvýrazněním označují pracovní neschopnosti delší než 14 dní, které podléhají příslušné sociální pojišťovně.

Dolní část obrazovky

Detail

  • Účel: Zobrazí podrobné informace o pracovní neschopnosti vybraného zaměstnance, kterého máte označeného v přehledu. Zde také vyplňujete údaje pro Hlášení o ukončení pracovní schopnosti (HZUPN).

Přiřadit PP (Přiřadit pracovní poměr)

  • Účel: Slouží k určení, ke kterému pracovnímu poměru (PP) se pracovní neschopnost vztahuje, pokud má zaměstnanec více PP.
  • Použití: Označte zaměstnance v přehledu, klikněte na „Přiřadit PP“ a vyberte správný pracovní poměr.

Časový fond

  • Účel: Otevře časový fond vybraného zaměstnance přímo z tabulky detailů pracovní neschopnosti.
  • Použití: Kliknutím na toto tlačítko získáte přístup k časovému fondu a můžete spravovat údaje o pracovní neschopnosti zaměstnance.

Generovat složky

  • Účel: Tato funkce vám umožní převést označené pracovní neschopnosti (PN) do časového fondu zaměstnanců. To znamená, že PN budou započítány do správy pracovní doby zaměstnanců.
  • Postup:
    1. Označení více řádků (neschopenek): Vyberte více řádků s pracovními neschopnostmi, které chcete převést do časového fondu.
    2. Klikněte na tlačítko Generovat složky: Po označení neschopenek klikněte na tlačítko „Generovat složky“.
    3. Volba pracovního poměru (v případě více poměrů): Pokud má označený zaměstnanec více pracovních poměrů, program vás požádá o výběr, ke kterému poměru má být PN přiřazena.
    4. Nahrání do časového fondu: Program následně zapíše vybrané pracovní neschopnosti do časového fondu zaměstnanců.
    5. Zobrazení výsledku nahrání: Po dokončení se zobrazí okno s výsledkem operace, které může obsahovat informace o úspěšném nahrání nebo případné chyby.
      • Po každém provedení operace program automaticky připraví zprávu s názvem BZ481 Přehled e-neschopenek v Zprávách. Tato zpráva je k dispozici ve formátech PDF, CSV a TXT.
      • Pokud dojde k chybě, například k pokusu o duplicitní záznamy, program vás informuje o této situaci. Například, pokud je již PN pro stejné období zanesena v okně datumů.

Opis

  • Účel: Vytvoří sestavu BZ484/Přehled E-neschopenek ve formátu PDF nebo CSV pro tisk.

Generovat HZUPN

  • Účel: Vytvoří sestavu BZ483P Hlášení o ukončení pracovní schopnosti pro odeslání na sociální pojišťovnu nebo pro uložení do tiskových zpráv.
  • Použití: Kliknutím na toto tlačítko buď provedete odeslání na sociální pojišťovnu (pokud je nastaveno) nebo se vygeneruje XML soubor do pracovního adresáře.

Odeslání HZUPN bez ukončení PN

  • Účel: Umožňuje odeslat Hlášení o ukončení pracovní schopnosti na sociální pojišťovnu i bez fyzického ukončení pracovní neschopnosti.
  • Použití: V detailu pracovní neschopnosti klikněte na tlačítko s vykřičníkem (!) pro odeslání HZUPN. Tím se vygeneruje a připraví sestava k odeslání nebo uložení do tiskových zpráv.

Generování opravného HZUPN

  • Účel: Slouží k generování opravného Hlášení o ukončení pracovní schopnosti (HZUPN) pro zaměstnance, u kterého došlo k potřebě opravit nebo změnit již odeslané HZUPN.
  • Postup:
    1. Otevřete Detail e-neschopenky: Klikněte na pracovní neschopnost zaměstnance v přehledu, aby se zobrazil její detail.
    2. Zaklikněte Opravné podání: V detailu e-neschopenky najděte možnost „Opravné podání“ a zaškrtněte tuto volbu.
    3. Generujte HZUPN znovu: Klikněte na tlačítko nebo akci určenou k generování HZUPN. Program vytvoří nové Hlášení o ukončení pracovní schopnosti s opravenými údaji.
    4. Odeslání nebo uložení: Podle vašich potřeb proveďte další kroky pro odeslání HZUPN na příslušnou sociální pojišťovnu nebo uložení do tiskových zpráv.

Generování NEMPRI

  • Účel: Tento postup vám umožní generovat žádost o nemocenské pojištění (NEMPRI) pro zaměstnance, který je v pracovní neschopnosti.
  • Postup:
  1. Klikněte na tlačítko Generovat NEMPRI a otevře se okno pro „Generování tiskové zprávy“.
  2. Zvolte měsíc začátku nemoci: Začátek nemoci určuje měsíc, ve kterém pracovní neschopnost začala. I když jste v účetním období jinde, vyberte měsíc, kdy pracovní neschopnost začala (např. pokud začala v červenci, vyberete měsíc červenec).
  1. Potvrzení: Potvrzením tlačítkem OK získáte sestavu LZ408CP Příloha žádosti o nemocenské (příp. LZ408EP Exekuce – příloha k PN) v tiskových zprávách a současně se vygeneruje XML soubor do pracovního adresáře.
  2. Poznámka:
    • Pro zaměstnankyně na mateřské dovolené (MD/RD) a otcovské dovolené s omezením péče (OČR) není třeba propisovat číslo účtu zaměstnance do NEMPRI, protože tyto údaje jsou vykazovány na jiných potřebných podkladech (např. Rozhodnutí o potřebě ošetřovného, které vystavuje lékař).

DETAIL E-NESCHOPENEK

Vysvětlení tlačítek v Detailu E-neschopenky:

Neplatná věta (vpravo nahoře):

  • Účel: Slouží k označení pracovní neschopnosti (PN), kterou máte již vyřešenou nebo kterou nechcete vidět v přehledu.
  • Postup: Pokud se vám stále zobrazuje pracovní neschopnost, kterou považujete za vyřešenou nebo již neplatnou, zaškrtněte tento údaj. Tím se PN skryje a nebude se vám nadále zobrazovat v přehledu.

Hlášení zaměstnavatele (dole):

  • Účel: Před generováním Hlášení o ukončení pracovní neschopnosti (HZUPN) je třeba vyplnit spodní část detailu podle skutečnosti.
  • Postup: Než kliknete na tlačítko „Generovat HZUPN“ vpravo dole, ujistěte se, že ve spodní části formuláře jsou vyplněny všechny potřebné informace podle aktuální situace pracovní neschopnosti.

Check box ☐!:

  • Účel: Tento údaj slouží k vynucení generování HZUPN, i když program vyhodnotil, že není třeba toto hlášení generovat.
  • Postup: Zaškrtnutím tohoto políčka překonáte automatické vyhodnocení programu a HZUPN se vygeneruje bez ohledu na to, zda je to podle programu nutné. Tato volba je užitečná v případech, kdy je potřeba generovat HZUPN i přes systémové vyhodnocení.

PŘEVZETÍ E-NESCHOPNEKY POMOCÍ TLAČÍTKA ČASOVÝ FOND

Proces převzetí e-neschopnosti do časového fondu zaměstnance lze rozdělit do následujících kroků:

  1. Označení e-neschopnosti v přehledu:
    • V seznamu e-neschopenek označte řádek s danou pracovní neschopností.
    • Pokud pracovní poměr zaměstnance není přiřazen k e-neschopnosti, přidejte ho pomocí tlačítka „Přiřadit PP“.
  2. Otevření časového fondu:
    • V dolní části obrazovky klikněte na tlačítko „Časový fond“. Tím se otevře časový fond příslušného zaměstnance.
  3. Přidání nového záznamu do časového fondu:
    • V časovém fondu klikněte ve spodní části v okně datumů na tlačítko „Nový“.
  4. Převzetí informací o e-neschopnosti:
    • V novém okně „Zadání nové nepřítomnosti“ klikněte na tlačítko „E-neschopenky“.
    • Zde převeďte informace o začátku, pokračování a ukončení e-neschopnosti do časového fondu.
    • Pokud máte kompletní informace o e-neschopnosti (začátek, pokračování, konec), postačí, když kliknete pouze na konec a údaje se přenesou vč. začátku.
  5. Dokončení procesu:
    • Pokračujte dle standardních postupů pro práci s nepřítomnostmi:
      • Nechte si vygenerovat mzdové složky, pokud je to potřeba (např. pro ponížení hodin z důvodu odpracování části směny).
      • Uložte změny tlačítkem „OK“ pro dokončení převzetí e-neschopnosti do časového fondu.

ZNEPLATNĚNÍ VĚTY V PŘEHLEDU E-NESCHOPENEK

Postup pro zneplatnění věty:

  1. Otevření přehledu e-neschopenek:
    • Přejděte do přehledu e-neschopenek, kde se zobrazují všechny aktuální pracovní neschopnosti zaměstnanců.
  2. Zneplatnění věty:
    • V pravém horním rohu klikněte na check box „Neplatná věta“.
    • Tímto způsobem označíte danou pracovní neschopnost jako neplatnou.

Kdy použít zneplatnění věty:

Odstranění neschopnosti z přehledu:

  • Tento postup se používá v případech, kdy je potřeba odstranit pracovní neschopnost, která zůstává v přehledu e-neschopenek z nějakého důvodu i po jejím ukončení.
  • Příklad použití neplatné věty:
    • Zaměstnanec rozvázal pracovní poměr a je v ochranné lhůtě:
      • Pokud zaměstnanec rozvázal pracovní poměr a pokračuje v pracovní neschopnosti v rámci ochranné lhůty (která trvá 7 kalendářních dnů), je potřeba postupovat následovně:
        • Po uplynutí ochranné lhůty ukončete pracovní neschopnost ručně v časovém fondu v okně datumů.
        • Poté zneplatněte větu v přehledu e-neschopenek pomocí check boxu „Neplatná věta“.

HZUPN – HLÁŠENÍ ZAMĚSTNAVATELE PŘI UKONČENÍ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI

Postup vytvoření a odeslání HZUPN, tedy Hlášení zaměstnavatele při ukončení pracovní neschopnosti.

  1. Hlášení
    • Samostatný návod najdete zde.
    • Hlášení o ukončení nemoci najdete ve funkci Mzdy 2-3-11 „Přehled e-neschopenek“
  2. Otevření detailu a vyplnění hlášení
    • Označte v tabulce Přehled e-neschopenek danou nemoc.
    • Otevřete detail přes tlačítko Detail.
    • Vyplňte část Hlášení zaměstnavatele, jak je znázorněno na obrázku.
  1. Odeslání HZUPN

Existuje několik možností odeslání:

  1. Přímé odeslání z programu:
    • Pokud máte nastavenou kartu Portál pro odesílání na SP (bližší informace zde), můžete hlášení rovnou odeslat.
    • Pokud kliknete na NE, nic se neodešle, ale vytvoří se kompletní soubory do tisku a pracovního adresáře.
  2. Odeslání později:
    • Z programu můžete odeslat hlášení i později pomocí: Další funkce → Podání na portály veřejné správy → Podat podání.
    • Vyberte ze souboru (tedy z pracovního adresáře) vytvořený XML soubor a odešlete.
  3. Odeslání přes portál SP:
    • Můžete také odesílat hlášení dle zvyklostí přes portál SP.
  4. Generované soubory:
    • Při vytvoření HZUPN se vygeneruje:
      1. Do tiskových zpráv: BZ483 Hlášení o ukončení prac. neschopnosti.
      2. Do pracovního adresáře: XML soubor k odeslání na SP.

Nemáte ukončení neschopenky a potřebujete odeslat hlášení HZUPN?

Postup odeslání HZUPN bez ukončení neschopenky:

  1. Otevřete detail e-neschopenky:
    • V přehledu e-neschopenek označte řádek s neschopenkou daného zaměstnance.
    • Klikněte na tlačítko Detail.
  2. Vyplňte a zaškrtněte potřebné údaje:
    • V detailu e-neschopenky zaklikněte vlevo nad tlačítkem Generovat HZUPN check box s vykřičníkem (!).
    • Případně doplňte, proč zaměstnanec nenastoupil zpět do zaměstnání.
  3. Uložení a odeslání HZUPN:
    • Uložte vyplněné údaje.
    • Klikněte na tlačítko Generovat HZUPN.
    • Můžete hlášení rovnou odeslat nebo uložit pro pozdější odeslání.

NEMPRI – PŘÍLOHA K ŽÁDOSTI

Vytvoření Přílohy k žádosti (NEMPRI)

  1. Mzdy 10-10-4 „Nárok na nemocenskou dávku
  2. Mzdy 2-3-11 „Přehled e-neschopenek

Postup pro vytvoření Přílohy k žádosti o nemoc

  1. Vytvoření pro „Všichni“:
    • Vytvoří se pro všechny zaměstnance, kteří mají v daném měsíci nárok na nemocenskou dávku.
  2. Vytvoření pro „Vybraní zaměstnanci“:
    • Vytvoří se příloha pouze pro konkrétního zaměstnance.
  3. Vytvoření pro „Potvrzení na vyžádání“:
    • Vytvoří se příloha pro zaměstnance, který nemá PN v časovém fondu (např. zaměstnanec potřebuje přílohu pro posouzení nároku na MD/RD za manželku).
    • Vytvoří se příloha pro zaměstnance, který má uložený začátek PN v časovém fondu, byl u lékaře na kontrole, ale nebylo to po 14 dnech od začátku nemoci (PN není zelená v přehledu e-neschopenek).
      • V tomto případě zvolte volbu Potvrzení na vyžádání a do datumu zadejte začátek PN z Přehledu e-neschopenek. Poté se vygeneruje soubor NEMPRI pro odeslání na SP včetně čísla PN.

Generování souboru

  • Tiskové zprávy: LZ408C Příloha žádosti k nemocenské
  • Pracovní adresář: XML soubor k odeslání na SP

Odeslání vygenerovaného XML souboru

  1. Pomocí programu:
    • Další funkce → Podání na portály veřejné správy → Podat podání → Vybrat ze souboru (vyberte vytvořený XML soubor z pracovního adresáře) a odeslat.
  2. Přes portál SP:
    • Odeslání dle zvyklostí přes portál sociální pojišťovny.

Postup v Přehledu e-neschopenek

Označte řádek dané nemoci:

  • Klikněte na tlačítko Generovat NEMPRI.
  • Postupujte podle výše uvedeného (výběr zaměstnance, zadání začátku nemoci).

Blíže k NEMPRI najdete zde