Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

VERZE V04R25M08

1) ELDP u starobních důchodců od 1.1.2025

Kdy se ELDP nevede:

  • Jde-li o zaměstnance starobního důchodce, který má nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši, pokud nebyl, nebo není účasten důchodového pojištění v cizině.
  • Jde-li o zaměstnance, který dovršil důchodového věku, starobní důchod nepobírá, nebo jej pobírá do výše jedné poloviny.

Zaměstnavatel vede ELDP do kalendářního měsíce předcházejícího měsíci, od něhož pojištěnci náleží výplata starobního důchodu v plné výši, a to za celý kalendářní měsíc. Poté zaměstnanci vzniká nárok na slevu na sociálním pojištění. Od roku 2025 se již nepřepočítávají důchody, jak tomu bylo v minulosti, proto vedení ELDP již není třeba.

Do konce roku 2024 se ELDP u starobních důchodců vytváří postaru, beze změny.

Jak správně nastavit v programu Nugget:

Ve mzdách, na záložce „Důchod“ najdete nový údaj L4255 Posílat ELDP starobnímu důchodci.

Tento údaj je implicitně NEzaškrtnutý.

Mzdová účetní označí tento údaj pouze v případě, kdy chce, aby se ELDP starobnímu důchodci tvořil. Například z důvodu, že pobírá důchod v poloviční výši, nebo ho nepobírá vůbec.

Implicitně je u starobního důchodce nastaveno, že se od 1.1.2025 nebude ELDP vytvářet.

Podle údaje L4801 Druh důchodu pracujícího důchodce program zjistí, že se jedná o starobního důchodce. Důležitým údajem je L4808 Datum nároku na starobní důchod. Toto datum určuje, od kdy se automaticky přestane ELDP vytvářet. ELDP se bude tvořit pouze do předcházejícího kalendářního měsíce, od něhož pojištěnci náleží výplata starobního důchodu v plné výši, za celý kalendářní měsíc.

Jak správně plnit údaj L4800 Datum přiznání důchodu.

Údaj L4800 doplníte datem, kdy dojde k přiznání plného starobního důchodu (nikoliv předčasného).

Datum přiznání starobního důchodu musí být datem nároku na starobní důchod, tj. datum z údaje L4808. Pokud zadáte dřívější datum, program Vás upozorní, že je toto datum u starobního důchodce nepřípustné. Zobrazí se hláška: Datum přiznání je nepřípustné.

Dřívější datum je nepřípustné, protože by se jednalo o předčasný důchod. V případě přiznání tzv. pobírání předčasného starobního důchodu, zaměstnanec musí tímto dnem ukončit svůj pojistný pracovní poměr. Pokud by pracoval a měl pojistný pracovní poměr, o výplatu předčasného starobního důchodu by přišel.

Názorné příklady zadání:

Příklad (1) Jak zadat starobního důchodce s výplatou plného důchodu od 15.6.2025.

L4808 Datum nároku na starobní důchod = 15.6.2025
L4800 Datum přiznání důchodu = 15.6.2025
L4255 Posílat ELDP starobnímu důchodci zůstane nezaškrtnut.
ELDP se bude vytvářet do 30.6.2025, protože v červnu nepobíral důchod po celý měsíc, z toho důvodu také v červnu nemůže uplatnit slevu na sociálním pojištění.

Příklad (2) Jak zadat starobního důchodce, který pobírá důchod pouze ve výši jedné poloviny od 15.6.2025.

L4808 Datum nároku na starobní důchod = 15.6.2025
L4800 Datum přiznání důchodu = 15.6.2025
L4255 Posílat ELDP starobnímu důchodci – mzdová účetní zaklikne parametr.
ELDP se bude vytvářet po celou dobu, kdy bude označený parametr L4255.

2) Nový tiskopis o počtu směn pro hasiče, záchranáře a zaměstnance pracujících v riziku

V Nuggetu tento tiskopis najdete ve funkci M-13–2–6 jako LZ568 Potvrzení směn hasičů a záchranářů.

Vygenerované potvrzení najdete:

  • v tiskových zprávách ve formátu PDF
  • v pracovním adresáři ve formátu xml. (Pro práci v riziku zatím ČSSZ tento formát nemá připraven)

Dle údaje L4251 Navýšení SP za organizaci (hasiči a záchranáři) anebo L4253 Navýšení SP za organizaci (práce v riziku) se do tiskopisu rozlišuje, o jaký typ směny se jedná.

R – práce v riziku
Z – práce hasiče a záchranáře

Výpočet počtu směn se řídí takto:

  1. doba výkonu těchto prací v kalendářním měsíci se stanoví v celých hodinách, přičemž zbytek minut nižší než 60 se považuje za 1 hodinu,
  2. úhrn hodin výkonu prací se v jednotlivých kalendářních měsících vydělí 8, přičemž zbytek hodin nižší než 8 se považuje za 1 směnu.

Tiskopis slouží zaměstnavatelům ke splnění povinnosti podle ustanovení § 37, odst. 4, zákona č. 582/1991 Sb., v platném znění, vystavit potvrzení o počtu směn zaměstnance, který vykonává rizikové práce podle § 37, odst. d, zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který je povinen zaměstnavatel předkládat spolu s evidenčním listem důchodového pojištění za příslušný kalendářní rok ČSSZ.

Tiskopis slouží zaměstnavatelům ke splnění povinnosti podle ustanovení § 37, odst. 4, zákona č. 582/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vystavit potvrzení o počtu směn v zaměstnání zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku, který je povinen zaměstnavatel předkládat spolu s evidenčním listem důchodového pojištění za příslušný kalendářní rok ČSSZ.

3) Zpětné uplatnění slevy na sociálním pojištění u pracujícího důchodce

Nárok na slevu sociálního pojištění pracujícího důchodce může zpětně uznat jedině ČSSZ. Zaměstnanec k žádosti o vrácení přeplatku z důvodu nároku na slevu na SP musí doložit Potvrzení zaměstnavatele o výši vyměřovacích základů za jednotlivé měsíce, za které o vrácení žádá s vyznačením, zda byla uplatněna sleva či nikoliv. V programu jsme pro tento případ připravili nové

Potvrzení slevy na SP pro pracujícího důchodce, které si můžete vygenerovat ve funkci M-13-2-7.

4) Druh vynětí z evidenčního počtu, datum vynětí a datum návratu do evidenčního stavu

Tímto bychom chtěli upozornit na situaci, která mohla nastat od 1.1.2025 do nainstalování této verze v případě, kdy zaměstnankyně odcházela na Peněžitou pomoc v mateřství.

Při načítání PPM ze žádostí o dávku (M-2-3-12) do časového fondu se datumy automaticky nepropsaly do údajů L3214, L3220 a L3226.
Pokud je to Váš případ, prosíme, abyste si ručně doplnili tyto údaje.
Za aktuální období opravíte v kmenové větě zaměstnance, za uplynulá účetní období opravíte ve funkci M-2-8-1. Po výběru daného zaměstnance označíte řádku opravovaného měsíce a pomocí funkčního tlačítka „Oprava“ vstoupíte do aktualizace historických dat, kde upravíte položku „Vynětí“ a „Návrat“.