Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Nuggetoviny březen 2025

Vážení obchodní přátelé, milí klienti, 

vítáme Vás u dalšího vydání Vašich oblíbených Nuggetovin. Jako vždy jsme pro Vás připravili shrnutí novinek a zajímavostí týkajících se (nejen) našeho mzdového a personálního programu Nugget.

Nejdříve Vás budeme informovat o flexibilní novele zákoníku práce, jejíž účinnost se očekává od 1. 6. 2025. Dále Vám shrneme novinky ohledně Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele (JMHZ), které bude také jedním z témat na naší Jarní e-Konferenci, která proběhne 15. -16. dubna 2025 on-line. Nezapomeňte se na ni včas přihlásit! Hlavními přednášejícími budou špičkoví odborníci jako například Ing. Hanuš Kytler, JUDr. Dominik Brůha, Ph.D. a další. 

Dále pro Vás máme další praktické tipy, jak na práci se systémem Nugget SW – na co si dát pozor při výpočtu minimálního vyměřovacího základu nebo jak je to s důchodovým věkem. 
Z dotazů na naší hotline připomeneme, proč je důležité mít pro jednoho zaměstnance jedno osobní číslo a podíváme se na dopočet zdravotního pojištění v praxi. 

Na závěr si dovolujeme Vám připomenout náš článek ohledně elektronizace dávek nemocenského pojištění. Je velmi podrobný, ale obsahuje opravdu všechny informace, které potřebujete. Z praxe víme, že se jedná o složitou problematiku a mnoho zákazníků se na nás dnes a denně obrací s žádostí o radu. 

Jako vždy uvítáme doplňující dotazy k jednotlivým tématům a samozřejmě i případné nápady a podněty pro další vydání našeho newsletteru.

Děkujeme, že jste s námi, a přejeme Vám příjemné čtení! 

Tým Nugget SW 


Flexinovela zákoníku práce

Jako vždy pro Vás monitorujeme legislativní změny. Minulý týden poslanci schválili Flexinovelu zákoníku práce, která přináší zásadní změny. Novelu musí schválit senátoři a podepsat prezident, účinnost se očekává od 1. 6. 2025.

Přinášíme Vám krátký souhrn schválených změn:

  • Prodloužení zkušební doby na 4 měsíce (u vedoucích pracovníků na 8 měsíců) 

  • Zkrácení výpovědní doby na nejméně 1 měsíc – z důvodů uvedených v § 52 písm. f) až h) 

  • Výplata mzdy/platu v cizí měně 

  • Možnost letní brigády pro mladistvé od 14 let 

  • Úprava podmínek pro opakování pracovního poměru na dobu určitou 

  • Zařazení zaměstnance na původní práci a pracoviště – po skončení rodičovské dovolené přede dnem, kdy dítě dosáhne věku 2 let 

Pokud byste se o této novele chtěli dozvědět více, máte možnost přihlásit na se naší Jarní e-Konferenci. Součástí programu bude přednáška JUDr. Dominika Brůhy na toto téma. 

Podrobný článek se všemi změnami si můžete přečíst na našem blogu pod tlačítkem níže. 👇

ČÍST VÍCE


Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů: Revoluce v administrativě?

Jak jsme Vás již informovali, nový digitalizační projekt Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů (JMHZ) přinese zásadní změny v komunikaci mezi zaměstnavateli a státem. Místo zasílání až 25 různých hlášení na více úřadů budou firmy podávat jedno měsíční hlášení na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), která následně předá potřebná data dalším institucím. 

Legislativní vývoj pro Vás neustále sledujeme a zajistíme, abyste byli opět o krok napřed. Vzhledem k tomu, že se JMHZ bude podávat povinně elektronicky, bude potřeba zásadních úprav ve všech mzdových systémech. V našem článku se dočtete o všem, co byste o JMHZ měli vědět.  

Problematice JMHZ se budeme věnovat také na naší Jarní e-Konferenci, kde ji vysvětlí Ing. Hanuš Kytler, metodik daně ze závislé činnosti z Generálního finančního ředitelství v Praze, který má informace přímo od zdroje.

VŠE O JMHZ


Jarní e-Konference

4 špičkoví lektoři pod jednou střechou jen u nás! 

Srdečně Vás zveme na tradiční Jarní e-Konferenci zaměřenou na témata z oboru mzdového účetnictví a personalistiky,  která se uskuteční 15.-16. dubna 2025 on-line.

Cena Konference je 4 900 Kč bez DPH. Součástí ceny jsou čtyři přednášky od předních odborníků, možnost klást dotazy lektorům během živého vysílání, veškeré materiály a prezentace k rozebírané problematice, a také záznam ze všech přednášek k opakovanému shlédnutí. Objednávat můžete buď jednotlivé přednášky konference nebo balíček všech přednášek za zvýhodněnou cenu.

Témata: 

  • Flexibilní novela zákoníku práce a pracovněprávní novinky v roce 2025
  • Srážky z mezd a dohod v roce 2025
  • Zaměstnanecké benefity
  • Pracovní doba a doba odpočinku 
  • Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele

Přednášející: 

  • JUDr. Dominik Brůha, Ph.D. 
  • Ing. Hanuš Kytler
  • JUDr. Jan Vácha, Ph.D.
  • Bc. Lucie Vondráková, Dis.

Konference bude probíhat on-line, můžete ji tak sledovat z pohodlí své kanceláře, nebo svého domova. 

Těšíme se na Vás!

PŘIHLÁSIT SE NA JARNÍ E-KONFERENCE

 


HR Portál – nová funkce 

Jak již mnozí víte, 1. ledna byla Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) spuštěna do ostrého provozu elektronizace dalších dávek nemocenského pojištění, která navazuje na eNeschopenku, jež byla spuštěna před několika lety. Tato elektronizace se týká ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství.  

Nyní Nugget přináší novou funkci usnadňující digitalizaci podání žádostí o tyto dávky skrze HR Portál.
Tato nová funkcionalita umožňuje zaměstnanci podat žádost o dávku přímo v HR Portálu a to rychle a bez jakéhokoliv papírování!

Mzdové účetní přijde vyplněný, čitelný formulář přímo do programu Nugget SW. Navíc obdrží také upozornění, že přišla nová žádost. 
Proces je plně automatizovaný, eliminuje zbytečné administrativní kroky a šetří čas jak zaměstnancům, tak mzdovým účetním.

Pokud máte o tuto novou funkci zájem, napište nám na: jiri.sramek@rsm.cz

A pokud HR Portál ještě nemáte, nyní je nejvyšší čas si ho pořídit! Protože, kdo by nechtěl ušetřit čas, zdroje a s tím ještě eliminovat chyby?

JAK TO FUNGUJE?


Minimální vyměřovací základ na zdravotní pojištění: Na co si dát pozor?

Jak správně dopočítat zdravotní pojištění, pokud zaměstnanec nedosáhne minimálního vyměřovacího základu? Kdo je povinen odvádět pojistné a kdo má výjimku? A jaká částka platí pro rok 2025

V našem článku najdete přehledné informace a praktické příklady, které Vám pomohou správně nastavit výpočty ve mzdové agendě.  

CHCI VĚDĚT VÍCE


Rozpad nákladů na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru a u dohodářů 

Pokud potřebujete evidovat náklady spojené s náhradami za dovolenou odděleně pro pracovní poměry a dohody, čtěte dále!  

Do časového fondu zadáte u dohod i u pracovních poměrů mzdovou složku 511. V simulaci výpočtu se u dohodářů zobrazí korunové mzdové složky: 

  • 6519 – náhrada mzdy za dovolenou – dohody,  
  • 6520 – proplacená dovolená – dohody (v případě ukončení dohody) 

Doporučujeme kontrolu nastavení kontací pro převod do účetnictví u těchto mzdových složek, zapojení do mzdových statistik, případně napojení do uživatelských sestav Query.  

  • Kontace účtů nastavíte ve funkci M-2-4-2. 

Připomínáme, pokud máte napojené mzdové statistiky na Query, je potřeba mzdovou statistiku od Query odpojit a následně znovu do Query napojit. 

 


Datum vzniku nároku na starobní důchod a evidence v programu Nugget SW

Nárok na získání starobního důchodu je podmíněn splněním hlavními dvěma podmínkami:  

  1. Doba pojištění 
  2. Důchodový věk 
  • Případně dalšími podmínkami stanovenými v zákoně č. 55/1995 Sb. Zákon o důchodovém pojištění 

U vybraných profesí, které pracují ve zvlášť náročných či rizikových provozech, se důchodový věk snižuje. Počet měsíců či let, které se od standardního důchodového věku odečítají, závisí na tom, do které kategorie zaměstnanec spadá.  

1. Zaměstnání v hlubinném hornictví  

  • Při odpracování alespoň 3300 směn v hlubinném hornictví nebo alespoň 2200 směn v hlubinném hornictví v uranových dolech. 
  • Při odpracování 3081 směn, pokud zaměstnání v hlubinném hornictví skončilo z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice nebo 1981 směn, pokud zaměstnání v hlubinném hornictví skončilo dosažením nejvyšší přípustné expozice v uranových dolech.  

         Pojištěnec v hlubinném hornictví půjde do důchodu o 7 let dříve.  

2. Práce v rizikových zaměstnáních (v kategorii č. 4) nebo v zaměstnání zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského záchranného sboru podniku.  

  • Při odpracování 2200 – 4399 směn se od důchodového věku odečte 15 kalendářních měsíců. 
  • Při odpracování alespoň 4400 směn se od důchodového věku odečte 30 kalendářních měsíců.  
  • V případě odpracování více než 4400 směn se za každý dalších odpracovaných 74 směn přičte další 1 kalendářní měsíc. 

Odečíst lze maximálně 60 kalendářních měsíců.  

Zaměstnavatelé jsou povinni podávat měsíční hlášení o počtu odpracovaných směn zaměstnanců v hornictví, zaměstnanců záchranářů a hasičů a zaměstnanců v rizikovém zaměstnání. Česká správa sociálního pojištění tato data uchovává a díky tomu správně vypočte přesný den dosažení důchodového věku.  

V systému Nugget SW v údaji L4808 Datum vzniku nároku na starobní důchod uvádíme datum vzniku nároku na starobní důchod, který je vypočtený podle data narození a u žen narozených do konce roku 1973 s ohledem na počet vychovaných dětí, který je uvedený v údaji L7201 Počet dětí pro důchod.  

S ohledem na to, že zaměstnavatel nemá žádnou možnost získat informace o odpracovaných směnách, které ovlivňují dřívější odchod do důchodu od předchozích zaměstnavatelů, je datum vzniku nároku na starobní důchod uvedené v údaji L4808 pro zaměstnance pracující v hlubinném hornictví, záchranářů a podnikových hasičů a zaměstnanců pracujících v rizikových pracovištím s kategorií č. 4 jen informativní.  

Mzdová účetní může datum ručně editovat, nicméně je nutné připomenout, že ruční editace údaje zabrání automatickému přepočtu. 

Program Nugget SW nezohledňuje zadané směny, které by mohly mít vliv na výpočet sníženého důchodového věku. 

 


Jedno jediné osobní číslo pro zaměstnance s více pracovními poměry

Stále se setkáváme s případy, kdy mzdová účetní eviduje pracovněprávní vztahy jednoho zaměstnance, s více osobními čísly. Jedná se například o situace, kdy zaměstnanec pracuje v pracovním poměru a současně vykonává činnosti na základě dohody konané mimo pracovní poměr. 

Jeden zaměstnanec = jedno osobní číslo. 

Jediné osobní číslo je nezbytné pro všechny případy, kde je třeba všechny pracovněprávní vztahy zaměstnance posuzovat společně. Neexistuje jiný spojovací prvek, než je osobní číslo. 

Nejzásadnějším případem je stanovení základu daně z příjmů a výpočet záloh na daň, jehož základem je úhrn příjmů ze závislé činnosti zúčtovaných nebo vyplacených poplatníkovi za kalendářní měsíc.

Podepíše-li zaměstnanec prohlášení poplatníka u svého zaměstnavatele, prohlášení se vztahuje na všechny příjmy zúčtované u daného plátce daně, tj. u zaměstnavatele.  


Vliv nemoci zaměstnance na výpočet a odvod zdravotního pojištění

Dopočet zdravotního pojištění v praxi

V článku se podíváme na situace, kdy je nutné provést dopočet zdravotního pojištění při dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Vysvětlíme, jak se dopočet počítá v závislosti na délce nemoci a odpracovaných dnech, a ukážeme konkrétní výpočty dle aktuální legislativy. Dozvíte se také, kdy minimální vyměřovací základ neplatí a kdo hradí případný doplatek.

 JAK VYPOČÍTAT V NUGGET SW