Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zaměstnanec: Zaměstnanec neodpracoval ve čtvrtletí 21 dnů, jak stanovím jeho průměr pro dovolenou?

Na úvod se zmíníme, že tuto problematiku najdete v Zákoníku práce, konkrétně § 351 až § 354 zákona č. 262/2006 Sb. 

Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.  Za rozhodné období se považuje předchozí kalendářní čtvrtletí.

Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

Způsob výpočtu pravděpodobného výdělku u zaměstnanců, kteří neodpracují 21 směn v rozhodném období, by mělo být zakotveno ve vnitřním předpisu organizace.

Pravděpodobný výdělek se zjistí z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by pravděpodobně dosáhl, kdyby pracoval, a to s přihlédnutím k těm mzdovým složkám mzdy či platu zaměstnance, které by běžně do své výplaty či platu obdržel.

V programu Nugget ve funkci 2-7-1 Základní parametrický soubor a na záložce Ostatní můžete zvolit způsob určení průměru pro náhrady při méně než 21 odpracovaných dnech ve čtvrtletí.

Na výběr máte ze tří možností:

  1. průměr se spočte ze skutečného výdělku a odpracované doby
    • pokud zaměstnanec nemá za předchozí čtvrtletí odpracováno 21 dní a obdržel nějakou složku mzdy (např. odměnu), která poté zvedla jeho průměr pro dovolenou několikanásobně oproti jeho běžnému průměru, je nutno ručně přepočítat na pravděpodobný výdělek
    • program v tomto případě nijak nenahradí zvolenou možnost, že by sám od sebe přepočítal pravděpodobným průměrem
  2. použije se pravděpodobný průměr
    • program stanoví pravděpodobný výdělek pouze ze základní mzdy
    • mzdová účetní posoudí, zdali to odpovídá průměrným výdělkům, které dosahoval zaměstnanec v minulosti (nejlépe je vidět na mzdovém listě)
  3. použije se průměr z minulého čtvrtletí
    • program stanoví pravděpodobný výdělek z předešlého čtvrtletí
    • v tomto případě se předpokládá, že program vezme průměr, který byl v minulém období spočítán tak, že zaměstnanec měl odpracováno celé čtvrtletí (tedy měl odpracováno více než 21 dnů)

Odpovědnost samotného nastavení pravděpodobného výdělku je na mzdové účetní. Program dle parametrů pouze vypočítává nebo stanovuje průměr a nasazuje ho do údaje L4410 Průměrný ho. výdělek pro náhradu dovolené, aby tento údaj nezůstal prázdný.

Nejběžnější způsob výpočtu pravděpodobného výdělku:

  • výběr několika zaměstnanců na stejné profesi a vyhodnotit z nich pravděpodobný výdělek (zprůměrovat je)

Poznámka:

Při přechodu z jednoho čtvrtletí do druhého a po skončení rekapitulace ve funkci 9-1 Rekapitulace – zakončení období najdete v tiskových zprávách informaci o zaměstnancích, kteří neodpracovali v tomto skončeném čtvrtletí 21 dnů. Je potřeba si tyto zaměstnance zkontrolovat a v případě potřeby ručně upravit.